Cam Filmi nedir?

Cam filmi güneşin ısı, parlama, UV hasarı ve solma gibi olumsuz etkilerini kontrol etmek için çeşitli şekillerde kullanılır. Isıyı en aza indirerek, cam filmi Klima maliyetlerini azaltabilir , evinizde ve ofisinizde rahatlığı artırabilir.

Isı düşürmenin yanı sıra, cam filmi de yatırımlarınızı korumanıza yardımcı olabilir. Perdeler, mobilyalar ve hatta döşemeler güneşin etkilerine zarar verebilir. Değerli eşyalarınızın solmasında önde gelen suçlulardan biri ultraviyole ışığıdır. Bu ev eşyalarının ve dekorasyonların en iyi şekilde görünmesini sağlamak için, yüksek oranda ultraviyole ışık reddine sahip bir cam filmi iyi bir seçim olacaktır. Artık birçok film güneşin ultraviyole ışınlarının neredeyse yüzde 99’unu engelleyebilir.

Ultraviyole ışık yalnızca mobilyalarınızı solmaz, aynı zamanda sağlığınızı da çok fazla etkiler. Ultraviyole ışınları güneş yanıklarının nedenidir ve ayrıca kanser için risk faktörlerinden biri olarak görülmektedir. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Kanserojenler Raporuna göre, ultraviyole radyasyonu bilinen bir insan kanserojendir . Güneşin yol açtığı cilt hasarını önlemeye çalışmak için, birkaç çeşit cam filmi bile, Cilt Kanseri Vakfı’nın Tavsiye Mührü’ne  verilmiştir.

Pencere renk tonları, ev sahibinin hedeflerine bağlı olarak bir dizi farklı kritere göre değerlendirilebilir. Bir cam filmi daha fazla ısı azaltma sunarken, bir cam filmi daha fazla gizlilik sağlayabilir. Pencere renk tonları birçok yararlı özelliğe sahiptir, ancak bir takas olabilir. Bu nitelikleri nasıl değerlendireceğinizi bilmek, nihai kararınızı vermenize yardımcı olabilir.

Enerji tasarrufu, cam filmi seçiminde en önemli kriterlerden biri olabilir. Yeni evlerde, pencereler yaz aylarında ısı artışının yaklaşık yüzde 75’ine neden olabilir ve bu da klima maliyetlerini yükseltir  Bu ısı kazancı, genel bütçenizi de etkileyebilir. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, tipik bir kamu hizmeti faturasının yüzde 45’i ısıtma ve soğutmaya adanmıştır .

Temel olarak, bir pencere tonu veya güneş kontrol filmi, genellikle çizilmeye karşı dayanıklı bir kaplamaya sahip bir polyester tabandan yapılan çok ince bir filmdir. Bazı filmler, sonuçlarına ulaşmak için çok sayıda polyester katman içerir. Bu filmler hala sadece milimetre kalınlığında ve pencerenin iç tarafına bir yapıştırıcı ile yapıştırılmıştır.

Güneş bariyeri oluşturmak için üreticiler, istenen özellikleri oluşturmak için özel, genellikle patentli formülasyonlarda farklı katkı maddeleri kullanır. Bir tür film boyanır. Güneş ışığını evin iç çevresini etkilemekten korumak için kullanılan bu yöntem güneşin zararlı ışınlarının emilimini kullanır. Isı emiliminin, camın camındaki gerilimi arttıracağı ve bunun da periyodik olarak cam kırılmasına neden olabileceği belirtilmelidir. Uluslararası Cam Filmi Derneği’nin İnternet sitesine göre, herhangi bir cam filmi kullanımı güneşli cam üzerindeki ısıl gerilimi artıracak  Bu nedenle, uygun filme karar vermeden önce üreticinin pencere kısıtlamalarını kontrol etmek önemlidir.

 Cam Filmi Uygulaması Sonrasında Bakım Önerileri

Cam filmleri kuruma sürecini atlattıktan  sonra temizlenebilir. Günlük kullandığımız çoğu pencere temizleme çözeltisi, cam filmlerinde de kullanılabilir. Alternatif öneri olarak temizlik çözeltileri  su veya sabun ve su çözeltileri içerir. Çoğu üretici ve montajcı, kimyasallardan kaba kağıt havlulara kadar aşındırıcılardan kaçınmayı tavsiye eder.

Mükemmel bakımla bile, cam filmlerinin zaman içinde değiştirilmesi gerekebilir. Cam filminin ortalama ömrü yaklaşık 8 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Çoğu film üreticisi en az beş yıl garanti verirken, diğer filmler ömür boyu garantilidir.