Sıkça Sorulan Sorular

Güneş kontrol cam filmine ihtiyacınız var mı?
 • Perdelerinizin ve mobilyalarınızın solduğunu fark ettiyseniz,
 • Evinizin bir tarafı sıcak, diğer tarafı eski ise,
 • Eviniz çok aydınlık olduğu için panjurlarınızı ve/veya perdelerinizi kapalı tutuyorsanız,
 • Günün belirli saatlerinde pencere kenarında otururken güneşten dışarı bakamıyorsanız,
 • Yaz aylarında soğutma maliyetinizi düşürmek istiyorsanız,
 • Tavan pencereleriniz sizi ve mobilyalarınızı mı aşırı derecede yakıyorsa size yardımcı olabiliriz!
Güneş Kontrol cam filminin faydaları nelerdir?
 • Halı, döşeme ve iç döşemelerin solmasını azaltır
 • Güneşin zararlı UV ışınlarının %98-99'unu reddeder
 • Enerji faturanızı azaltarak kışın daha sıcak, yazın daha serin kalmanıza yardımcı olur.
 • “Sıcak noktaları” ortadan kaldırmaya yardımcı olarak konforunuzu artırır
 • Güneşten gelen güneş enerjisinin %80'ine kadarını reddeder.
 • Güneşin parlamasını azaltır
 • Gizlilik seviyenizi artırır
 • Tek tip bir görünüm oluşturarak bir binanın görünümünü iyileştirir
 • Cam kırıldığında daha fazla güvenlik sağlar
Solmaya Ne Sebep olur?

Solma karmaşık bir sorundur. Her bir malzeme, ultraviyole radyasyona ve diğer katkıda bulunan faktörlere maruz kalmadan farklı oranlarda solacaktır. Buna bir örnek, kumaşlardaki farklı renk boyalarıdır. Kırmızı ve yeşil renkler diğer renklerden daha hızlı solma eğilimindedir.

Genel olarak UV radyasyonunun tüm solmaların kabaca %40'ından sorumlu olabileceği kabul edilmektedir. Ultraviyole radyasyona ek olarak, solmaya neden olan diğer faktörler şunlardır:

 • Solmanın %25'i ısıdan kaynaklanır
 • Solmanın %25'i görünür ışıktan kaynaklanır
 • Solmaların %10'u yapay ışık, kumaş boyaları, kumaşların yaşı ve
  evinizdeki veya ofisinizdeki nem gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

Hiçbir cam filmi solmayı tamamen ortadan kaldıramaz.

GÜNEŞ KONTROLLÜ PENCERE FİLMLERİ MAKSİMUM KORUMA SAĞLAR VE SOLMALARINI ÖNEMLİ OLARAK AZALTIR.

Cam Filmi nasıl çalışır?

Çoğu pencere filmi, bir pencerenin iç cam yüzeyine uygulanır. Güneş ışığı cam yüzeye çarptığında dört temel şey meydana gelir:

 1. Güneş ışığı pencereye çarpar ve enerjisinin bir kısmı pencereden yansır.
 2. Cam güneş enerjisinin bir kısmını emer.
 3. Güneşin güneş enerjisinin bir kısmı cam filmi aracılığıyla odaya iletilir.
 4. Güneş enerjisinin bir kısmı cam filmi tarafından emilir ve bir kısmı odanın içine ve dışına yeniden yayılır.
Cam Filmi nasıl üretilir?

Çoğu güneş kontrollü cam filmi, yalnızca mevcut olan en iyi hammaddeleri ve üretim teknolojilerini kullanan karmaşık bir üretim sürecinin sonucudur. Çok dikkatli bir izleme altında, birkaç şeffaf kaliteli polyester tabakası birlikte lamine edilir. Bu katmanlar daha sonra özel yapıştırıcılar, ultraviyole önleyiciler kullanılarak kaplanır ve son olarak özel, koruyucu, çizilmeye karşı dayanıklı bir kaplama ile kaplanır.

Daha sonra, lamine polyester levhaların üzerine bir konsantrasyon metal parçacık "püskürtülerek kaplanır". Bu “püskürtme kaplama”, değişen derecelerde renklerin yanı sıra güneş enerjisi reddinin derecesine de izin verir'

Cam Filmi kış ayında nasıl çalışır?

Kışın, cam filmi radyan ısıyı evinizin içine geri yansıtmaya yardımcı olur. Isı kaybınızı azaltarak tüm kış boyunca hem daha sıcak kalacak hem de gece gündüz paradan tasarruf edeceksiniz.

Cam Filmi nasıl temizlenir?

Çoğu pencere filmi, filmin dış yüzeyinde çizilmeye karşı dayanıklı bir kaplamaya sahiptir. Bu çizilmeye dayanıklı kaplama, filmi normal aşınma ve yıpranmadan korumak için kullanılır. Ancak film uygulanmış camın yüzeyinin temizliğinde olası hasarı azaltmak için yine de özen ve dikkat gösterilmelidir.

 • Herhangi bir normal ev tipi cam temizleme solüsyonu veya sade sabunlu su kullanın.
 • Kabartma tozu, Comet, Softscrub vb. gibi aşındırıcı malzeme içeren herhangi bir solüsyon kullanmayın. Ayrıca tıraş bıçağı veya ovma pedi gibi keskin nesneler kullanmayın.
 • Temizleme solüsyonlarını uygulamak için yumuşak, temiz, tüy bırakmayan havlular veya sentetik süngerler kullanın.
 • Camı kurutmak için yumuşak bir bez veya lastik silecek kullanın. Filmi keskin metal kenarlarla oymamak için silecek kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Çoğu cam filmi şirketi çizilmeye karşı dayanıklı filmler kullanırken, emin olmak için sormalısınız. Bir şirketin çizilmeye karşı dayanıklı bir film için ekstra bir ücreti varsa, fiyat teklifi almak için birkaç şirketle daha iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Günümüz teknolojisi ile çizilmeye dayanıklı filmler standart olarak kabul edilmektedir.

Cam Filmi ne zamandan beri var?

Cam filminin geçmişi 1960'ların başına kadar gider. Başlangıçta, cam filmleri yalnızca oldukça yansıtıcı bir görünüme sahip gümüş bir tabandan yapılmıştır.

Cam filmi konsepti geliştirilip iyileştirildikçe, daha iyi cam filmleri için bir talep geliştirmeyi gerektirdi. Evlerin ve ticari binaların görünümünü tamamlamak için cam filmleri gerektiren yeni mimari tasarımlarla, çeşitli renklerde güneş kontrol cam filmlerinin üretimi gerçek oldu.

Günümüzün modern teknolojisi ile cam filmi endüstrisi, 2. yüzyıla kadar cam filmlerinin kalitesini ve performansını iyileştirmeye devam edecek.

Cam Filmi, evimin veya iş yerimin konforunu arttırır mı?

Evet, cam filmi kesinlikle evinizin veya işinizin konforunu artırmaya yardımcı olacaktır.

Evlerde ve işyerlerinde konforu kontrol etmede en büyük sorun güneşten gelen radyan ısıyla uğraşmaktır. Güneş tarafından üretilen enerji, kelimenin tam anlamıyla pencerelerden akar ve dokunduğu her şey tarafından emilir. Bir evin veya binanın cam alanı ne kadar büyükse, aşırı radyan ısı kazancı potansiyeli de o kadar fazladır.

Güneş kontrol cam filminin en göze çarpan özelliklerinden biri, camdan geçen güneş enerjisi miktarını düzenleme veya kontrol etme yeteneğidir.

Cam renklendirme uzmanınız, konfor ihtiyaçlarınıza yardımcı olmak için doğru cam filmini seçmenize yardımcı olmalıdır.

Cam kırılmasının önde gelen nedenleri nelerdir?

Cam kırılması birçok farklı faktörün sonucu olarak meydana gelebilir. Cam kırılmasının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Bina hareketlerinden kaynaklanan bükülme gerilimi
 • Camın kendi ağırlığından kaynaklanan çekme gerilimi
 • Mekanik esneme gerilimi; yani rüzgardan veya basınçtan
 • Uçan nesnelerden gelen darbe stresi
 • Güneş radyasyonunun absorpsiyonundan kaynaklanan termal stres

Cam kırılmasına katkıda bulunabilecek birçok farklı olay olsa da, yukarıdakiler cam kırılmasının başlıca nedenlerinden bazılarıdır.

Cam filminin kuruması ne kadar sürer?

Cam filminin kuruma süresi hakkında konuşurken dikkate alınması gereken bir husus, yılın zamanıdır. Soğuk ve güneşli olmayan hava koşulları kuruma süresini uzatabilir. Sıcak hava ve doğrudan güneş ışığına maruz kalma kuruma süresini kısaltacaktır. Yavaş kuruma meydana gelirse paniğe kapılmayın. Sıkışan nem tamamen kuruyacaktır.

Bazı güvenlik ve güvenlik cam filmleri, artan kalınlıkları nedeniyle her zaman daha uzun kuruma süresine sahip olacaktır. Daha kalın filmler ve mükemmel olmayan kurutma iklimi kuruma süresini uzatacaktır. Kuruma süresi birkaç günden birkaç aya kadar değişebilir.

Cam filmi, cam ve film arasında etkili bir buhar bariyeri oluşturur. Kurulum işlemi sırasında, pencere renklendirme yükleyiciniz, küçük bir miktar kalmasına rağmen, bir silecek kullanarak montaj çözümünün mümkün olduğu kadar çoğunu kaldıracaktır. Sıkışmış kurulum nemi küçük su birikintilerine ve/veya hafif bulutlu bir görünüme neden olabilir. Bu normaldir ve beklenmelidir. Kuruma süresi boyunca su birikintisini delmeye çalışmayın. Bu su ve bulutlu görünüm sonunda dağılacaktır. Nemi boşaltmak için bir su birikintisini delmeye çalışmak filminize zarar verir. Bu hasar garanti kapsamında olmayacaktır.

Film cama nasıl yapışır?

Cam filmi üreticileri, filmlerini cam yüzeylere uygulamak için çeşitli patentli yapışkan formülleri geliştirmiş ve kullanmıştır. Bu formüller montaj yapıştırıcıları olarak bilinir.

Her türlü yapıştırıcının kullanıldığı filmler benzer şekilde kurulur. Çoğu film, koruyucu astar çıkarıldıktan sonra hem cam yüzeye hem de film yapışkan yüzeyine püskürtülen sabunlu su kullanılarak kurulur. Film daha sonra camın üzerine yerleştirilir, boyutuna göre kesilir ve fazla suyu çıkarmak için sıkılır.

Cam Filmi çizilir mi?

Pencere filmi üreticileri, üretim sürecinde çok sayıda çizilmeye dayanıklı kaplama kullanır. Bu çizilmeye dayanıklı kaplama, filmi normal aşınma ve yıpranmadan ve insanlar veya doğal çevre tarafından suistimal edilmekten korumak için cam filminin dış yüzeyine uygulanır.

Çoğu kaliteli film çizilmeye karşı dayanıklı olsa da hiçbir cam filmi tamamen "çizilmeye karşı dayanıklı" değildir. Küçük bir özen ve önlem ile cam filmi size yıllarca hizmet ve koruma sağlayabilir.

Termal Cam veya Yalıtımlı Cam Pencere Nedir?

Yalıtımlı cam veya (IG) birimi terimi, camın fiziksel yapısına veya yapısına değil, camın bir IG birimine nasıl üretildiğine atıfta bulunur. Bir IG ünitesi, sabit kalınlıkta bir hava sahası ile ayrılmış iki cam levhadan oluşur.

Hava sahası oluşturmak için iki cam levha arasına “ara parçalar” veya kenar contaları yerleştirilir.

Cam levhalar arasındaki sızdırmazlık, çeşitli farklı malzeme ve sızdırmazlık malzemelerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Ek olarak, conta boyunca hareket eden su buharını emmek için kenar conta teknolojisine bir kurutucu dahil edilmiştir.

Aradaki hava sahası, camdan iletim ve konvansiyonel ısı transferini azaltır. IG ünitesinin yalıtım performansını artırmak için, cam paneller arasındaki havayı değiştirmek için Argon ve Krypton gibi soy gazlar kullanılabilir. Hem Argon hem de Kriptona görünmez, zararsız, kokusuz ve havadan ağırdır, bu da daha yavaş konvektif hareket ve ısı transferinde bir azalma ile sonuçlanır. IG üniteleri, aşırı miktarda ısıyı emen birçok boyalı veya püskürtmeli film türü için termal stres kırılması riski taşır.

Cam Filmi, Termal Camların Contasını Kırmasına ve patlamasına sebep olur mu?

Eviniz veya ofisiniz için cam filmi almaya karar verirken cam kırılması konusu gündeme gelebilir. Pencere filminin neden olduğu endüstri çapında cam kırılması, tüm kurulumların yaklaşık %1'inde 1/10'unda meydana gelir. Çoğu durumda, kırılma bildirildiğinde, başarısızlığın tek nedeni film montajı değildi. Kırılma, genellikle cam filminin montajından önce camda veya pencere çerçevesinde var olan kusurların, kusurların veya genişleme kısıtlamalarının sonucudur.

Cam filmleri zararlı ve zararlı güneş radyasyonunun iletimini azaltır. Cam tarafından emilen ve yansıtılan güneş radyasyonu miktarını artırarak, binaya daha az güneş enerjisi girebilir. Cam, güneş radyasyonunun etkilerine maruz kaldığında, sıcaklıkta normal ve ani sonuç artabilir. Güneş, güçlü enerjisi geçerken doğal olarak camı ısıtır. Filmli cam, güneş radyasyonunu yansıtma ve emme konusunda artırılmış bir yeteneğe sahiptir. Cam filmleri genellikle camın iç yüzeyine yerleştirildiğinden, camdan ileri geri geçerken artan miktarda güneş radyasyonu emilecektir.

Bazı cam filmleri, belirli cam türlerinde aşırı güneş enerjisi emilimine neden olabilir. Sonuç, bir yalıtımlı cam (IG) ünitesinde cam kırılmasına veya conta arızasına neden olabilecek aşırı termal genleşme ve stres olabilir. Ek olarak, termal stres kırılması, bir cam plakanın yüzeyi boyunca eşit olmayan sıcaklık dağılımından kaynaklanabilir. Bu genellikle pencerenin kısmi gölgelenmesinden kaynaklanır.

Sorunlardan kaçınmak için camınız için doğru cam filmini seçmelisiniz. Bunu yapmak için, camın güneş ışınımını nasıl yansıttığını, emdiğini ve ilettiğini ve bir cam filmi takıldığında güneş ışınımını reddetme yeteneğinin nasıl değişeceğini bilmek yararlıdır. Geçmişte, koyu veya yüksek yansıtıcı filmler çok popülerdi ve maksimum güneş enerjisi reddetme performansı elde etmek için kullanılıyordu. Ne yazık ki, koyu yansıtıcı filmler tipik olarak cam kırılması ve conta arızası riskini artırabilen yüksek absorpsiyon oranlarına sahiptir. Günümüz cam filmlerinde kullanılan teknolojik ve imalat gelişmeleri sayesinde, önemli güneş enerjisi reddetme performansı elde etmek için artık çok koyu filmler satın almak gerekli değildir. Günümüzün yüksek teknolojili filmleri, aşırı miktarda güneş enerjisini emmeden etkileyici performans sağlar. Hepsinin en iyisi,

Cam Filmi camın kırılmasını engeller mi?

Genel olarak konuşursak - hayır. Cam endüstrisi henüz bir şey yapmamışken? camın kırılmasını önleyecek ürün, hem güneş kontrol camı ?filmleri hem de güvenlik filmleri camın etkilerine karşı koruma sağlar? kırmak. Cam filmleri kırılan camları önlemeye yardımcı olur mu? kişisel yaralanma veya maddi hasarla sonuçlanan havada tehlikeli bir şekilde uçmaktan.

Uçmak ve cam kırılması, doğal afetlerden, oğlunuz veya ailenizin evcil hayvanıyla yakalamaca oynamaktan, ?vandalizm veya hırsızlığa kadar çok çeşitli eylemlerin sonucu olabilir. Standart cam filmi, kırık camı bir dereceye kadar yerinde tutacaktır.

Camınızın güvenliği bir endişeyse, cam renklendirme uzmanınızla güvenlik ve güvenlik filmleri serisi hakkında konuşun. Bu filmler, güvenlik ve güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış daha kalın filmlerdir. Çoğu konut filmi 2 mililitre kalınlığındadır. Güvenlik ve güvenlik filmleri 4 mililitre kalınlıktan 14 mililitre kalınlığa kadar değişebilir.

Neden evime veya işyerime Güvenlik Cam Filmi Yaptırmalıyım?

Her yıl dünya çapında yüz binlerce insan, ölümcül uçan veya düşen cam kırıkları tarafından yaralanmakta, sakatlanmakta veya öldürülmektedir. Pek çok olay, camın beklenmedik bir şekilde kırılmasına ve potansiyel olarak binlerce hançer benzeri merminin oluşmasına neden olabilir.

Güvenlik filminin birçok potansiyel kullanıcısı vardır. Golf sahasının yanında oturan bir ev sahibi, yüksek fiyatlı bir dükkan sahibi olabilir mi? veya kendisini cam kırılması nedeniyle yaralanmaktan korumak isteyen herhangi biri. Uçan veya düşen cam parçaları terörizm, vandalizm, kırıp kapma hırsızlıkları ve doğal afetlerden kaynaklanabilir.

Cam Filminin ömrü ne kadardır?

Cam filminizin ömrü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir:

 • Kurulan cam filminin türü
 • cam türü
 • Pencerelerinizin yapısı

Hem konut hem de ticari kullanımlar için tüm kaliteli cam filmleri, filmin üreticisi tarafından garanti edilmektedir. Bu kitapçığın basıldığı tarihte, çoğu konut tipi cam filmi en az on yıl garantilidir. Konut pencerelerine takılan birçok cam filmi artık ömür boyu garantilidir.

Ticari filmler öncelikle kurulan filmin türüne bağlı olacaktır. Çoğu ticari cam filmi beş ila on iki yıl garantilidir.

Şu anda mevcut olan çok çeşitli cam filmleri nedeniyle, seçtiğiniz filmin özel garantisi hakkında cam filmi uzmanınıza danışın.

Cam Filmi iç mekan bitkileri etkiler mi?

Genel olarak konuşursak, cam filmi uygulamasının çoğu iç mekan bitkisinin büyümesi üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

Cam filmi uygulandıktan sonraki ilk günlerde bitki alıştıkça yeni büyüme ve çiçeklenme gecikebilir. Bitkilerin sürekli, uzun süre doğrudan ışık altında kaldığı ve solmaya neden olduğu bazı durumlarda, bitki aslında cam filmi yerleştirildikten sonra gelişebilir.

Olası bitki büyümesinin etkileneceğine dair endişelerin olduğu durumlarda, cam filmi uygulanmadan önce sahiplerin tesisi daha az aydınlatılmış bir alanı simüle etmek için bir test olarak odanın başka bir bölümüne taşımaları önerilir. Bu hareket, potansiyel etkilerin neler olabileceğini yargılamaya yardımcı olacaktır. Ek olarak, egzotik bitkiler için de tavsiye edilen yerel bir fidanlığa danışmak akıllıca olabilir.